משברים כתוצאה משינויים בחיים

משברים והתחלות חדשות

שינויים הם תהליכים טבעיים וקשים שכל אחד מאתנו עובר במהלך החיים. חלקם מתחילים כבר בילדות: התחלת גן, מעבר לבית ספר, לחטיבה ולתיכון. בבגרות השינויים הם תחילת וסיום צבא, לימודים, התפתחות בפן התעסוקתי, זוגיות, הורות, פיטורין, גירושין , יציאה לפנסיה ועוד.


כל שינוי ראשיתו בסיום, מאחר ואנו צריכים לוותר על מצב קודם, לפני שנקבל את המצב החדש. לעיתים שינויים מלווים במשברים: תחושת ערעור ובלבול, חוסר כיוון, ותחושת ערך נמוכה. מדוע קשה להשתחרר מכבלים ישנים? מדוע לעיתים אנו מתקשים לבחור בדרך חדשה על אף שאיננו מאושרים? האם זהו כוחו של הרגל או שמא הפחד משינוי?
אחד השינויים החדים שצעיר ישראלי עובר חל מיד אחרי השחרור מהצבא. תקופה זו מעמתת את הצעיר עם השלב שבו לראשונה הוא מחוץ למסגרת שקובעת לו מה לעשות (ההורים, בית ספר, צבא). הוא צריך להיות מסוגל לקבל החלטות הקשורות לקריירה העתידית שלו, שתשפענה על מידת שביעות רצונו מחייו והרווחה הנפשית שלו, ובעתיד אף הקמת משפחה ותמיכתו בה.
לעיתים, מיד עם השחרור הצעיר עשוי לחשוש מניתוק הקשר התלותי במסגרות קודמות, מאחר והמשמעות של ניתוק כזה היא לקיחת אחריות בלעדית על חייו.
בנוסף, בתרבות המודרנית מושם דגש על הצלחה חומרית ויוקרה מקצועית, מה שמעודד אנשים להציב לעצמם יעדים רחוקים וקשים להשגה. לפיכך, התגמול למאמצינו נמצא כה רחוק עד שאנו עלולים לחוש כי הוא לא יושג לעולם. התוצאה: תחושות דכדוך, חרדה, ייאוש ואיבוד האומץ. במקביל נפגעת תחושת הערך העשויה לגרום לצעיר לקפוא על השמרים. במצב הזה האדם לא פתוח למשימות החיים: ללמוד, להתפתח, להשתפר, לראות מהן דרישות המצב בעת הזאת.

מה עושים?

הצעד הראשון להתמודד עם המצב היא ההחלטה לפנות לטיפול נפשי. בטיפול האדם מתחיל להיות מודע לסגנון החיים שלו, להנחות איתן יצא לחיים, לדרך שבה הוא מקבל החלטות, ולחוזקות שלו במטרה להחזיר לעצמו את האומץ , להעלות את תחושת הערך העצמי, ולהסיר מכשולים בדרך להגשמת הפוטנציאל הגלום בו.